Kayseri Şirket Kurma

Kayseri'de Şirket Kurma Hizmeti

Siz tüm enerjinizi yeni iş fikrinizi hayata geçirmeye ayırın yasal işlemleri bize bırakın. Sizin için en iyi şirket türünden vergi avantajlarına kadar Şirket Kurma hizmetimizle yanınızdayız!

Şahıs Şirketi Kurma

Şahıs şirketleri /  şahıs işletmeleri , ticari faaliyetlerde bulunacak gerçek kişilerin , kendilerini tacir olarak kayıt ettirmelerini ve ticari faaliyetlerde bulunmalarını ifade eder. Yani , şahıs şirketlerin de , “kurucu gerçek kişinin kendisi şirkettir” , diyebiliriz. İşletmenin , kurucu kişinin haricinde başkaca bir tüzel kişiliği mevcut değildir.  Kurucu kişi , ticari faaliyetlerinin tamamını kendi nam ve hesabına yürütür.

Şahıs İşletmeleri , Kısaca ; 

 • Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir.

 • Bir gerçek kişi kurar

 • Sermaye gösterme gibi bir şey söz konusu değildir. 

 • Şahıs işletmesini , kurucu kişi temsil eder. İşletmenin tüm ticari faaliyetleri, borçları karşısında, işletme kurucusu , tüm mal varlığı ile sorumludur. 

 • Şahıs şirketlerinde , açılış ve kapanış işlemleri  az masraflı, hızlı ve kolaydır. 

Şahıs Şirketlerinin Avantajları, Dezavantajları

Avantajları

 • Mali süreç  ve bürokrasi daha az ve kolaydır.

 • Diğer şirketlere kıyasla maliyeti daha küçüktür. 

 • Açılış ve kapanış işlemleri bir günde yapılabilmektedir. 

 • Sermaye zorunlu değildir.

 • Bireysel olarak , bir kişi tarafından kurulur. 

 • Muhasebeci ücretleri , diğer şirketlere kıyasla daha azdır. 

Dezavantajları

 • Sermaye şirketlerine kıyasla (LTD. AŞ. ) , kredi kurumlarına, diğer şirketlere, bankalara karşı daha az prestijlidir. 

 • Şahıs şirketlerinde, yıllık net kar yükseldikçe, artan oranlı gelir vergisi tarifesinden dolayı %35 lere varan gelir vergisi maliyetleri oluşabilmektedir.  Sermaye Şirketlerinde kurumlar vergisi oranı , 2019 yılı için sabit %22 ‘dir. 

 

Şahıs Şirketi Kuruluş Süreci ve Prosedürleri

1.Adım: SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR 

Şahıs şirketi kurmaya karar verdiğinizde , öncelikle, bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ile anlaşmalı, muhasebe işlerinizin takibi için sözleşme yapmalısınız.  Vergi mevzuatlarına göre, Mali Müşavir olmadan , vergi beyannameleri verilememektedir. Mali Müşavir, kuruluş, vergi ve devlet teşvikleri konularında , işinize özel detaylı bilgilendirme yapacak , fuzuli zaman ve maliyet kayıplarınızı önleyecektir. 

2.Adım: Gerekli Belgeler
Kurucununun,

 1. Şahsi İmza beyannamesi – Noterden 
 2. Muhasebeci Vekaleti – Noterden
 3. İkametgah Belgesi- (e-devlet şifresi veya muhtarlık)
 4. Kimlik Fotokopisi
 5. İşyeri Kira Sözleşmesi (Veya tapu fotokopisi ) 
 6. İki Adet Fotoğraf. 

3.Vergi Dairesi Kayıt – Vergi Levhası

Şahıs şirketi kuruluşu için gerekli belgeleri hazırladığınızda, vergi dairesi kaydı için , aşağıdaki belgeler hazırlanmalıdır. Bu aşamada, bu belgeleri Mali Müşavirler hazırlamaktadır. 

 1. İşyeri Açılış Bildirimi
 2. Elektronik Posta Tebligat Formu
 3. İnternet Vergi Dairesi Şifre Formu
 4. Mali Müşavir sözleşmesi 
 5. Damga Vergisi Beyannamesi (Kira Sözleşmesi Ve Mali Müşavir sözleşmesi için , ayrı ayrı ) 

   Bu belgeler ile birlikte , vergi dairesine başvuru yapıldığında, vergi dairesi , işletme kaydını tamamlayacak, vergi levhanızı oluşturacaktır.  Ortalama, 3-5 gün içinde, vergi dairesinden bir memur, beyan ettiğiniz adrese yoklama için gelecektir. ​

 

Vergi dairesine gerekli kaydın yapılmasından sonra, yasal mevzuatlar gereği , aynı gün , şirketin resmi defteri noterden tasdik ettirilmelidir. Defter tasdikini  Mali Müşavirler yapmaktadır. 

4.Yasal Defterin Noterden Onayı ve Ticari Faliyetin Başlaması

Vergi levhanızı aldıktan sonra, ticari faaliyetlerinizde kullanacağınız, fatura ,irsaliye, makbuz gibi resmi evrakları matbaadan bastırabilir , kaşe yaptırabilirsiniz. Vergi levhanız ile, bankalarda ticari hesap açabilir, kredi kartı tahsilatı için pos cihazı alabilirsiniz.  Personel çalıştırabilirsiniz. Personel sigorta giriş-çıkışları, aylık bildirgelerin verilmesi, faturaların kesilmesi gibi konularda, Mali Müşavir detaylı bilgi verecektir. 

Add Your Heading Text Here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Ücretsiz

Şimdi Teklif Alın!

Scroll to Top